شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸
يادداشت هفته:

چند نکته درباره آزمون دکتري سال 1399

۱۳۹۸/۰۷/۱۵

همان‌گونه که داوطلبان و خوانندگان گرامي اطلاع دارند، چند هفته پيش، اطلاعيه سازمان سنجش آموزش کشور درباره جداول رشته‌ها و مواد امتحاني آزمون دکتريسال 1399 منتشر شد و داوطلبان اين آزمون مهم ملي به اجمال با ساز و کارهاي کلي آن آشنا شدند.
در اين يادداشت، صرفاً قصد داريم چند نکته مهم دربارة اين آزمون را در سطرهاي زير يادآور شويم. بديهي است که در زمان مقتضي، به تفصيل راجع به آزمون ياد شده با شما در اين ستون سخن خواهيم گفت.
آ1111111 بر اساس قانون «سنجش و پذيرش دانشجو در دوره‌هاي تحصيلات تکميلي در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالي» آيين‌نامة اجرايي مربوط و مصوبات «شوراي سنجش و پذيرش دانشجو در دوره‌هاي تحصيلات تکميلي»، سنجش و پذيرش دانشجو در مقطع دکتري (Ph.D) بر حسب هر يک از شيوه‌هاي «آموزشي ـ پژوهشي» و «پژوهش محور» به شرح زير انجام مي‌شود:
1- سنجش و پذيرش براي ورود به دورة دکتري آموزشي ـ پژوهشي بر اساس معيارهاي آزمون متمرکز (50 درصد)، سوابق آموزشي، پژوهشي و فناوري (20 درصد)، و مصاحبه علمي و سنجش عملي (30 درصد) صورت مي‌گيرد.
2- سنجش و پذيرش براي دورة دکتري ناپيوسته پژوهش محور، بر اساس معيارهاي آزمون متمرکز (30 درصد)، سوابق آموزشي، پژوهشي و فناوري (20 درصد)، مصاحبه علمي و بخش عملي (30 درصد)، و تهية طرح‌واره (20 درصد) صورت مي‌گيرد.
3- اجراي مرحلة اول (آزمون متمرکز) از سوي سازمان سنجش آموزش کشور، و امتياز مربوط به سوابق آموزشي، پژوهشي و فناوري، و مصاحبه علمي، از سوي دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالي پذيرنده دانشجو انجام خواهد شد.
4- براساس مصوبه شوراي سنجش و پذيرش دانشجو، در دوره‌هاي تحصيلات تکميلي، مواد آزمون متمرکز دکتري (Ph.D)  سال 1399 شامل: زبان (با ضريب 1)، استعداد تحصيلي (با ضريب 1)، و دروس تخصصي در سطح کارشناسي يا کارشناسي­ارشد (با ضريب 4)  خواهد بود.
5- سنجش و پذيرش براي تمام دوره‌ها شامل: روزانه، نوبت دوم (شبانه)، پژوهش­ محور، پرديس‌هاي خودگردان، پيام‌نور، مؤسسات غيرانتفاعي و دانشگاه آزاد اسلامي، بر اساس قانون ياد شده در بند 1 انجام مي‌شود.
6- تمام دانشجويان و فارغ‌التحصيلان مقطع کارشناسي­ارشد و دکتري حرفه‌اي مي‌توانند، در صورت دارا بودن شرايط و ضوابط عمومي و اختصاصي، که در دفترچه راهنماي آزمون درج خواهد شد، در اين آزمون ثبت‌نام و شرکت کنند.
7- دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالي، براي پذيرش دانشجو در مهر ماه، از داوطلباني پذيرش به عمل مي‌آورند که حداکثر تا سي و يکم شهريور ماه سال 1399 (از مقطع قبلي) فارغ­‌التحصيل شوند.
8- پذيرفته شدگان نهايي روزانه آزمون دکتري سال 1398، چه در دانشگاه محل قبولي ثبت‌نام کرده و چه ثبت‌نام نکرده باشند، به هيچ وجه اجازه شرکت در آزمون سال 1399 را نخواهند داشت و براي يک سال از اين آزمون محروم خواهند شد.
9- داوطلبان، آزمون دکتري سال 1399 مي‌توانند براي اطلاع از جداول رشته‌ها و مواد امتحاني اين آزمون، به سايت سازمان سنجش به نشاني: www.sanjesh.org مراجعه کنند.

موفق باشيد 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به هفته نامه خبری و اطلاع رسانی پیک سنجش وابسته به سازمان سنجش آموزش کشور می باشد.