چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶
اخبار:

تفاهمنامه‌اي بين وزارت علوم و کار : پرداخت ماهيانه 700 هزار تومان وام به دانشجويان دکتري از مهرماه

۱۳۹۶/۰۲/۲۵

رييس صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم از پرداخت ماهيانه 700 هزار تومان وام ويژه دکتري به دانشجويان خبر داد و گفت: تمام دانشجويان دوره دکتري، از نيمسال اول تا پايان تحصيل در سنوات مجاز، مي‌توانند از اين وام بهره‌مند شوند.
مهندس ذوالفقار يزدان‌مهر، در مراسم امضاء قرارداد همکاري ويژه دکتري بين صندوق رفاه دانشجويان و بانک توسعه تعاون که در وزارت علوم برگزار شد، در توضيحي درخصوص شيوه‌نامه پرداخت و بازپرداخت وام ويژه دکتري دانشجويان از طريق بانک عامل، خاطرنشان کرد: به منظور حمايت مالي از دانشجويان مقطع دکتري دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي در جهت انطباق با نيازهاي اساسي کشور، گسترش نهضت توليد علم و حل علمي مشکلات کشور، تقويت و تسهيل حضور و تلاش تمام‌وقت دانشجويان دکتري در دانشگاه‌ها، وام ويژه دکتري مطابق تفاهمنامه منعقد شده بين صندوق رفاه و بانک توسعه تعاون پرداخت مي‌شود.
وي در ادامه تصريح کرد: صندوق رفاه دانشجويان، به منظور اجرايي نمودن طرح جديد «پرداخت وام ويژه دکتري غيربورسيه» با به کارگيري منابع مالي بانک‌ها به منظور ارتقاي سطح کمّي و کيفي خدمات رفاهي دانشجويان با بانک‌هاي متعدد وارد مذاکره شد و پس از شرايط پيشنهادي بانک‌ها و هماهنگي با سازمان برنامه و بودجه کشور، مقرر گرديد که بانک دولتي توسعه تعاون نسبت به پرداخت 4 هزار و 400 ميليارد ريال تسهيلات طي 4 سال به دانشجويان مزبور اقدام نمايد. همچنين صندوق رفاه دانشجويان نيز موظف شد که مبلغ دو هزار و 500 ميليارد ريال در اين بانک طي پنج سال سپرده‌گذاري نمايد.
مهندس يزدان‌مهر، درخصوص کليات پرداخت وام ويژه دکتري به دانشجويان، خاطرنشان کرد: مبلغ وام براي کليه دانشجويان ماهيانه حدود 7 ميليون ريال است که پرداخت آن به صورت هر سه ماه يک بار به مبلغ 21 ميليون ريال صورت مي‌گيرد.
وي تاکيد کرد: وام مذکور به کليه دانشجويان واجد شرايط، از نيمسال اول تحصيل تا پايان تحصيل در سنوات مجاز (هشت نيم‌سال) پرداخت مي‌شود؛ به طوري که کارمزد وام مذکور چهار درصد است. همچنين دانشجويان براي دريافت اين وام بايد هر شش ماه تقاضاي وام و مدارک مستندات آموزشي خود را به ادارات رفاه دانشگاه محل تحصيل تحويل نمايند.
مشاور وزير علوم و رييس صندوق رفاه دانشجويان همچنين يادآور شد: هر کدام از دانشجويان متقاضي وام، پس از تاييد از سوي دانشگاه و صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم، بايد به شعب بانک توسعه تعاون براي افتتاح حساب و تحويل مدارک مورد نياز اقدام نمايند. همچنين دانشجويان براي دريافت وام تا سقف 150 ميليون ريال، بايد يک ضامن معتبر، و بيش از آن تا سقف مجاز وام ويژه دکتري، بايد ضامن دوم را به بانک معرفي کنند.
به گفته مهندس يزدان‌مهر، دانشجو در طي مراحل دريافت وام، صرفاً يک بار به منظور تکميل مدارک و ارايه تضامين به بانک مراجعه مي‌نمايد و در مراحل بعدي، نيازي به مراجعه به شعب بانک نيست.
وي خاطرنشان کرد: مدت تنفس وام مذکور، يک سال پس از اتمام تحصيل در سنوات مجاز تحصيل است، و پس از اين مدت، هر دانشجو بايد به تعداد ماه‌هايي که از وام بهره‌مند شده است، نسبت به بازپرداخت اقساط اقدام نمايد. همچنين به دانشجوياني که پايان‌نامه کاربردي و تقاضامحور داشته و مورد تاييد دانشگاه و صندوق رفاه دانشجويان باشند، وام ضروري به مبلغ 10 ميليون ريال در هر نيمسال پرداخت مي‌شود.
رييس صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم، همچنين در خصوص شرايط و مدارک لازم وام‌گيرندگان نيز گفت: رعايت کليه شرايط مندرج در فصل اول آيين‌نامه استفاده از وام‌هاي صندوق رفاه دانشجويان در داخل کشور الزامي است. همچنين فهرست تاييد شده متقاضيان سالانه در دو نوبت (شش ماه اول و شش ماه دوم) از طريق دانشگاه‌ها به صندوق رفاه ارسال مي‌شود؛ در واقع، وام ويژه دکتري چهار بار در طول سال تحصيلي با فاصله هر سه ماه يک بار پرداخت مي‌شود.

مهندس يزدان ‌مهر در پايان گفت: دانشجويان مشمول اين دستورالعمل فقط در يک رشته و براي يک دوره تحصيلي مي‌توانند از اين وام استفاده کنند؛ ضمن اينکه تاييد و نظارت مراحل پرداخت وام، براساس مستندات مورد تاييد دانشگاه محل تحصيل متقاضي صورت مي‌گيرد. 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به هفته نامه خبری و اطلاع رسانی پیک سنجش وابسته به سازمان سنجش آموزش کشور می باشد.