یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶
اخبار:

تا پايان شهريور ماه راه اندازي خواهد شد: سامانه خدمات الکترونيکي دانشجويي

۱۳۹۶/۰۳/۲۹

رييس سازمان امور دانشجويان وزارت علوم، از پيشرفت بيش از 80 درصد کار تدوين "سامانه خدمات الکترونيکي دانشجويي" خبر داد و گفت: اين سامانه تا پايان شهريور ماه جاري راه اندازي خواهد شد و مورد استفاده عموم دانشجويان قرار خواهد گرفت.
دکتر مجتبي صديقي اظهار کرد: امور موبوط به "طرح جامع ارايه خدمات الکترونيکي دانشجويان"، سال گذشته در سازمان امور دانشجويان دنبال شد و در مراحل ابتدايي طراحي اين طرح سعي شد که فرآيندهاي ارايه خدمات الکترونيکي را شناسايي و در مراحل مختلف، خدمات را به صورت برنامه‌ريزي شده دنبال کنيم؛ در نهايت، توانستيم تمام خدمات دانشجويي را به صورت آن‌لاين و بدون نياز به مراجعه حضوري به دانشجويان ارايه دهيم.
وي، در ادامه، با بيان اينکه "سامانه خدمات الکترونيکي دانشجويي" در سه فاز طراحي شده که دو فاز آن راه اندازي شده است، تصريح کرد: در حال حاضر، تمام خدماتي که سازمان امور دانشجويان ارايه مي‌دهد، به صورت الکترونيکي است؛ يعني در اداره کل دانشجويان داخل، خدماتي نظير خريد مدارک دانشجويان، انتقال و مهماني دانشجويان، انتقال دانشجويان از خارج به داخل، صدور گواهي‌نامه‌هاي اشتغال به تحصيل، تاييد نظام وظيفه و ساير خدمات اين اداره، در قالب طرح "الکترونيکي خدمات" ارايه خواهد شد.
دکتر صديقي همچنين تاکيد کرد: اداره کل بورس دانشجويان خارج سازمان امور دانشجويان نيز تمام خدمات خود نظير ارايه فرصت مطالعاتي دانشجويان دکتري، بورسيه خارج، آزمون‌هاي زبان، صدور معافيت تحصيلي براي دانشجوياني که مايل به اعزام به خارج هستند، ارايه تسهيلات ارزي، پيگيري تعهدات دانشجويان و ... را به صورت الکترونيکي ارايه مي‌کند.
رييس سازمان امور دانشجويان وزارت علوم افزود: فعاليت‌هاي اداره کل دانشجويان غيرايراني نظير ارايه خدمات به دانشجويان غيرايراني در کشور در حوزه‌هاي اقامت، گذرنامه و تمديد آن، رفت و آمد به کشور خود، صدور مدرک فارغ‌التحصيلي و برخي امور ديگر نيز از طريق سيستم ارايه خدمات الکترونيکي انجام مي‌گيرد و ما در اين طرح، اولويت خود را به اداراتي که مراجعه‌کننده بيشتري دارد، قرار داده‌ايم؛ اگرچه ساير ادارات نيز وارد اين طرح شده‌اند.
معاون وزير علوم همچنين ادامه داد: خدمات اداره کل دانش‌آموختگان سازمان امور دانشجويان در مواردي نظير ارزيابي مدارک تحصيلي دانشجويان خارج را نيز به صورت الکترونيکي ارايه مي‌کنيم؛ به طوري که دانشجويان مي‌توانند مدارک آماده خود را روي سيستم قرار دهند و تا موقع برگشت به داخل کشور، ارزشيابي مدارک آنها بدون نياز به اصل مدرک، آماده باشد.
دکتر صديقي اضافه کرد: بخشي از سيستم جامع خدماتي الکترونيک، در ارديبهشت جاري آماده و راه اندازي شد، اما تا اواخر شهريور به طور کلي اين سيستم تحويل ادارات کل خواهد شد. در حال حاضر نيز ادارات و سازمان‌ها در حال استفاده از اين سيستم هستند؛ ضمن اينکه پيمانکار در حال رفع نواقص سيستم است تا وقتي مورد استفاده کامل قرار گرفت، هيچ گونه مشکلي نداشته باشد.

رييس سازمان امور دانشجويان، در پايان، خاطرنشان کرد: در حال حاضر، کار طراحي حدود 80 درصد سامانه فوق به اتمام رسيده است و به طور کامل آن را تا پايان شهريور تحويل مي‌گيريم و در شش ماه دوم سال نيز نواقص و مشکلات آن رفع شده و مورد استفاده عموم دانشجويان قرار خواهد گرفت

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به هفته نامه خبری و اطلاع رسانی پیک سنجش وابسته به سازمان سنجش آموزش کشور می باشد.