شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶
تجليل‌ازبرگزيدگان‌بيست‌ودومين‌المپيادعلمي‌دانشجويي

وزير علوم از روش‌هاي دقيق، علمي و روزآمد براي پذيرش دانشجو در آينده خبر داد

۱۳۹۶/۱۰/۱۸

وزير علوم، تحقيقات و فناوري گفت: براساس برنامه سازمان سنجش آموزش کشور و مفاد قانوني موجود و متناسب با شرايط و اقتضايات جديد، ان‌شاءا... تا سه يا چهار سال آينده، مدل جايگزين آزمون سراسري براي سنجش و پذيرش دانشجو ارايه مي‌شود.
دکتر منصور غلامي، روز سه شنبه 12 دي ماه، در آيين تجليل از برگزيدگان بيست و دومين المپياد علمي ـ دانشجويي در سازمان سنجش آموزش کشور تصريح کرد: در راستاي تقويت حوزه ارزيابي و سنجش علمي نخبگان در همه سطوح آموزش عالي، اعم از گزينش و انتخاب علمي براي ورود به دانشگاه‌ها، مسابقات، المپيادها و ديگر آزمون‌هاي علمي کشور، لازم است که روش‌هاي دقيق، علمي، روزآمد و کارا، بررسي، و بر اساس آن، مدل جامع و علمي با دقت بسيار براي نظام سنجش و ارزيابي ارايه شود.
رييس شوراي سنجش و پذيرش دانشجو افزود: يکي از مباحث و موضوعاتي که امروزه همواره در مورد آن سؤال مي‌شود، اين است که به هر حال روش‌هاي ارزيابي و سنجش علمي در دانشگاه‌ها به چه صورت بايد باشد که البته اين موضوع، گاهي با شناخت و گاهي نيز بدون شناخت با اظهار نظر عده‌اي همراه مي‌شود؛ به طوري که در اين اظهار نظرها، سازمان سنجش آموزش کشور را زير سؤال مي‌برند؛ اما بايد توجه داشت که اين سازمان و همچنين گروه‌هاي زيادي از دانشگاه‌هاي مختلف، تلاش مي‌کنند که امور مربوط به سنجش علمي و ارزيابي در کشور، با نهايت دقت و صحت انجام شود.
وي گفت: مدل‌هاي زيادي در دنيا براي ورود به عرصه آموزش عالي وجود دارد که بايد از اين مدل‌ها کمک گرفته شود؛ ضمن اينکه دانشگاه‌ها نيز دنبال اين هستند تا استقلال و اختيار بيشتري در پذيرش دانشجو داشته باشند.
همچنين دکتر ابراهيم خدايي، معاون وزير علوم و رييس سازمان سنجش آموزش کشور، در اين آيين گفت: بايد سيستم‌هاي ورود دانشجو به دوره آموزش عالي را متحول کنيم و تنها يک روش پذيرش دانشجو نداشته باشيم.
وي، درباره جداسازي فرآيند سنجش از پذيرش، گفت: هدف ايده آل سازمان سنجش اين است که موضوع سنجش و آزمون، از کل فرآيند پذيرش دانشجو در دانشگاه جدا شود، و سازمان سنجش، تنها يک آزمون استاندارد برگزار و نتيجه را به دانشگاه‌ها اعلام کند.
رييس سازمان سنجش تصريح کرد: اين‌گونه نيست که ما هر روش جديدي را ارايه کنيم مردم آن را بپذيرند؛ بلکه براي حفظ اعتماد اجتماعي بايد روش‌هاي جديد را به صورت شفاف و در زمان مناسب اعلام کنيم.
وي تاکيد کرد: سيستم سنجش و پذيرش دانشجو، بايد داراي سه مشخصه "پايايي" و "روايي"، "عادلانه و منصفانه بودن " باشد تا بتواند مردم را قانع کند که با اين سيستم وارد آموزش عالي شوند.
دکتر خدايي، با ارايه گزارش عملکرد از فعاليت‌هاي سازمان سنجش آموزش کشور، گفت: فعاليت‌هاي اين سازمان در دو حوزه سنجش، شامل ورود به عرصه آموزش عالي و حوزه ارزشيابي آموزش و تضمين کيفيت خلاصه مي‌شود که در عرصه سنجش، طي سه سال اخير، با افزايش ۳۵ درصدي فعاليت‌ها از لحاظ آزمون‌هاي مختلف از جمله استخدامي، حرفه‌اي و بين المللي مواجه بوديم؛ به طوري که سالانه حدود شش ميليون داوطلب در اين آزمون‌ها شرکت مي‌کنند.
وي از برگزاري نخستين آزمون الکترونيکي سازمان سنجش آموزش کشور در حوزه زبان انگليسي خبر داد و افزود: تلاش داريم که بتدريج برگزاري آزمون‌هاي بزرگتر و حساس‌تر نيز به اين سمت پيش بروند.
معاون وزير علوم، اعتماد اجتماعي را مهم‌ترين سرمايه اجتماعي سازمان سنجش دانست و گفت: نظرسنجي‌هاي داوطلبان در همه حوزه‌ها، نشان از ۸۳ درصد رضايتمندي مردم دارد و ما بايد به اين سمت برويم که از اين اعتماد اجتماعي استفاده کنيم.
دکتر خدايي، از ارزيابي عملکرد آموزشي، تضمين کيفيت و اعتبار سنجي، به عنوان بخش ديگري از فعاليت‌هاي سازمان سنجش نام برد و يادآور شد: ما در اين زمينه با دانشگاه‌ها همکاري مي‌کنيم و تاکنون بيش از هزار گروه آموزشي را ارزيابي کرده‌ايم.
رييس سازمان سنجش آموزش کشور، از طراحي يک سيستم امنيتي پيشرفته براي اخذ سؤالات از طراحان، خبر داد و گفت: با طراحي اين سيستم، نياز به حضور فيزيکي طراحان سؤال کاهش مي‌يابد، و البته اين سيستم را تاکنون در چند آزمون به کار گرفته‌ايم.
وي تصريح کرد: نظام يکپارچه داده‌هاي اطلاعاتي و ساده سازي شناسنامه ورودي براي هر داوطلب طراحي شده است و اين سيستم بزودي با سازمان امور دانشجويان لينک مي‌شود تا هر گونه تاييديه تحصيلي و ساير موارد استعلامي براحتي به صورت الکترونيک انجام گيرد.
رييس سازمان سنجش آموزش کشور در پايان خاطر نشان کرد: تمامي طراحي‌هاي الکترونيکي سازمان سنجش، بدون برون سپاري و توسط متخصصان داخل سازمان سنجش صورت مي‌گيرد و به همين دليل، سيستم‌هاي ما ايمن هستند.
گفتني است که در اين مراسم، از 77 تن از برگزيدگان بيست و دومين المپياد علمي ـ دانشجويي کشور با اهداي جوايزي تجليل شد و اين برگزيدگان، هداياي خود را از دست وزير علوم، رييس سازمان سنجش و جمعي از رؤساي دانشگاه‌ها دريافت کردند.
لازم به يادآوري است که در مرحله نيمه نهايي بيست و دومين المپياد علمي ـ دانشجويي کشور، از بين 979 نفر منتخب المپياد متمرکز و غيرمتمرکز (310 نفر متمرکز و 669 نفر غيرمتمرکز)، 765 نفر در جلسه حاضر بودند و در روزهاي 29 و 30 تيرماه سال جاري در پرديس فني و مهندسي شهيد عباسپور دانشگاه شهيد بهشتي به رقابت پرداختند، و از ميان آنها، 77 نفر به عنوان نفرات اول تا سوم انتخاب شدند که در اين مراسم از ‌آنان قدرداني شد.

در آزمون مرحله نهايي اين دوره از المپياد نيز، دانشجويان ممتاز 81 دانشگاه دولتي، 4 واحد دانشگاه آزاد اسلامي و 5 واحد دانشگاه پيام‌نور و 3 واحد مؤسسات غيرانتفاعي حضور داشتند. 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به هفته نامه خبری و اطلاع رسانی پیک سنجش وابسته به سازمان سنجش آموزش کشور می باشد.