یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷
اخبار:

معاون آموزشي وزارت علوم: ادامه تحصيل فارغ‌التحصيلان مجازي در مقاطع بالاتر مشکل قانوني ندارد

۱۳۹۶/۱۲/۱۴

معاون آموزشي وزارت علوم، با تاکيد بر اينکه هيچ منعي براي تحصيل فارغ‌التحصيلان مجازي در دوره‌هاي بالاتر وجود ندارد، گفت: از نظر قانوني، همه دانشگاه‌ها در صورت تامين زيرساخت‌ها و ملزومات آموزش‌هاي مجازي مي‌توانند همه دوره‌هاي اين نوع آموزش‌ها را راه‌اندازي کنند.
دکتر مجتبي شريعتي‌نياسر، در دوازهمين کنفرانس يادگيري و ياددهي الکترونيکي ايران، که روز گذشته در تالار الغدير دانشکده مديريت دانشگاه تهران برگزار شد،‌ برگزاري دوره‌هاي مجازي در دانشگاه‌ها را از مهم‌ترين اولويت‌ها و سياست‌هاي وزارت علوم عنوان کرد و گفت: در صورتي که زيرساخت‌هاي آموزش‌هاي مجازي نظير تامين منابع،‌ مدرسان، مسايل اينترنتي و الکترونيکي و... تامين شود، قطعاً اين نوع آموزش‌ها مورد حمايت وزارت علوم خواهند بود؛‌ چرا که آموزش‌هاي مجازي به خوبي مي‌تواند خلاء آموزش عالي در بخش‌هاي مختلف را پر کند.
وي در ادامه تصريح کرد: آموزش‌هاي مجازي، قطعاً داراي امتيازات بسياري است که اگر به آنها بها بدهيم، مطميناً نجات بخش خواهد بود و ما معتقد هستيم که اين نوع آموزش‌ها بايد بتواند در همه مقاطع و رشته‌هاي تحصيلي ورود پيدا کند؛‌ اما همان طور که تاکيد کردم، بايد خلاء و زيرساخت‌هاي آن تامين شود.
معاون آموزشي وزارت علوم، همچنين در خصوص اعتبار مدرک آموزش‌هاي مجازي نيز خاطرنشان کرد: در حال حاضر، تمامي دوره‌هاي مجازي که رسماً از آموزش عالي مجوز مي‌گيرند، از نظر اعتبار، مدارک آنها کاملاً داراي اعتبار بوده و فرقي با مدارک ساير آموزش‌ها ندارد و حتي بعضاً دانش آموختگان اين آموزش‌ها توفيقات بهتري نيز براي رسيدن به مدارج بالاتر کسب مي‌کنند.
دکتر شريعتي خاطرنشان کرد: در حال حاضر، فارغ‌التحصيلان دانشگاه پيام‌نور، که دوره‌هاي مجازي را طي مي‌کنند، به خوبي در مقاطع تحصيلي بالاتر ورود پيدا کرده‌اند و نشان مي‌دهد که اين نوع آموزش‌ها، در اصل بسيار کارآمد و مؤثر نيز هستند.
وي، با تاکيد بر اينکه همه دانشگاه‌ها مي‌توانند در همه دوره‌هاي آموزشي به آموزش‌هاي مجازي ورود پيدا کنند، ادامه داد: همان طور که تاکيد کردم، در صورتي که زيرساخت‌ها و ملزومات آموزش‌هاي مجازي وجود داشته باشد،‌ دانشگاه‌ها مي‌توانند در اين زمينه ورود پيدا کنند و حتي دانشگاه پيام‌نور نيز در صورت تامين اين زيرساخت‌ها مي‌تواند آموزش‌هاي مجازي در دوره دکتري داشته باشند.

معاون آموزشي وزارت علوم، در پايان، در خصوص برخي از مشکلاتي که براي پذيرش فارغ‌التحصيلان دوره‌هاي مجازي در برخي دانشگاه‌ها ايجاد مي‌شود، خاطرنشان کرد: پذيرش اين دانشجويان از ابعاد حقوقي، قانوني و اجتماعي و عرفي قابل بررسي است، و در بعد حقوقي که از سوي وزارت علوم تعريف مي‌شود، همه فارغ‌التحصيلان آموزش‌هاي مجازي مي‌توانند در دوره‌هاي بالاتر تحصيل کنند؛ اما در بعد عرفي، گاهي ممکن است برخي از دانشگاه‌ها نپسندند که اين نوع فارغ‌التحصيلان را درک کنند، و البته بايد در اين زمينه فرهنگ‌سازي صورت بگيرد. 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به هفته نامه خبری و اطلاع رسانی پیک سنجش وابسته به سازمان سنجش آموزش کشور می باشد.