چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷
اطلاعيه سازمان سنجش آموزش کشور درباره:

انتخاب رشته آزمون کارشناسي‌ارشد 97

۱۳۹۷/۰۳/۱۳

ضمن آرزوي قبولي طاعات و عبادات داوطلبان عزيز در ماه مبارک رمضان، بدين وسيله به اطلاع کليه داوطلبان آزمون ورودي دوره‌هاي کارشناسي‌ارشد ناپيوسته سال 1397 مي‌رساند که براي مشاهده نتايج اوليه آزمون خود مي‌توانند به پايگاه اطلاع‌رساني اين سازمان به نشاني: www.sanjesh.org  مراجعه نمايند. داوطلبان براي دسترسي به نتيجه آزمون خود، لازم است که شماره داوطلبي يا شماره پرونده و همچنين مشخصات شناسنامه‌اي (نام‌خانوادگي و نام، شماره شناسنامه و تاريخ تولد) يا اطلاعات کارت اعتباري خود را وارد نمايند.
ضمناً آن دسته از داوطلباني که بر اساس مفاد کارنامه مذکور، مجاز به انتخاب رشته‌هاي تحصيلي در اين آزمون شده‌اند، لازم است که بر اساس مفاد اين اطلاعيه، نسبت به دريافت دفترچه راهنماي انتخاب رشته‌هاي تحصيلي (شماره 2) و همچنين تکميل فرم انتخاب رشته‌هاي اينترنتي خود در موعد مقرر به ترتيب زير اقدام نمايند.
1- دفترچه راهنماي انتخاب رشته‌هاي تحصيلي (شماره 2) اين آزمون که شامل شرايط، ضوابط و ظرفيت پذيرش رشته‌ها است، از روز پنجشنبه مورخ 10/3/97 در پايگاه اطلاع‌رساني اين سازمان قابل دريافت شده است.
2- به داوطلبان مجاز به انتخاب رشته‌هاي تحصيلي، توصيه مي‌شود که ابتدا نسبت به مطالعه دقيق دفترچه راهنماي انتخاب رشته‌هاي تحصيلي (دفترچه شماره 2) اقدام نموده و با توجه به نتيجه اعلام شده در کارنامه اعلام نتايج اوليه، کدرشته محل‌هاي مورد نظر خود را استخراج و به ترتيب علاقه مرتب نموده و پس از آن در فرم پيش‌نويس (نمونه‌اي که به همين منظور در دفترچه راهنماي شماره 2 قرار دارد) درج نمايند و پس از اطمينان از صحت رشته محل‌هاي انتخابي خود، از روز شنبه مورخ 12/3/97 لغايت ساعت 24:00 روز ‌شنبه مورخ 19/3/97، براي انتخاب رشته با وارد کردن اطلاعات کارت اعتباري، شماره شناسنامه يا کد رهگيري، که در پايان ثبت‌نام اوليه از سوي سيستم به داوطلب داده شده است (درج اين اطلاعات براي ورود به برنامه انتخاب رشته اينترنتي ضروري است)، نسبت به ثبت کد رشته محل‌هاي انتخابي (حداکثر 100 کد رشته‌محل) و تکميل فرم مذکور اقدام نمايند. بديهي است که پس از تاييد نهايي رشته‌هاي انتخابي از سوي داوطلب، رسيد 15 رقمي از سوي سيستم در اختيار داوطلب قرار داده خواهد شد؛ در غير اين صورت، انتخاب رشته آنان تکميل نگرديده است.
3ـ داوطلبان مجاز به انتخاب رشته، قبل از اقدام به تکميل فرم انتخاب رشته، بندهاي ذيل را مشاهده مي‌نمايند که در صورت علامت‌گذاري در يکي از اين موارد، به آنها اجازه انتخاب رشته داده مي‌شود. بديهي است هر زمان‌ مشخص‌ شود که‌ داوطلب‌ حقايقي را عمداً يا سهواً کتمان‌ نموده است‌، در هر مرحله ‌(پذيرفته‌شدن‌، حين‌ تحصيل‌ ‌و ...) که باشد، از اين آزمون‌ و آزمون‌ سال‌ بعد محروم‌ خواهد شد و حق هرگونه اعتراضي در اين زمينه، از وي سلب مي‌گردد.
1-3- اطلاعات فوق(معدل کارداني و کارشناسي، رشته و محل تحصيل دوره کارشناسي و تاريخ فارغ‌التحصيلي) مورد تاييد است.□
2-3- اطلاعات فوق (معدل کارداني و کارشناسي، رشته و محل تحصيل دوره‌کارشناسي و تاريخ فارغ التحصيلي) مورد تاييد نبوده و داراي مغايرت است. □
3-3-حداکثر تا تاريخ 31/6/97 در مقطع کارشناسي فارغ‌التحصيلي خواهم شد □ فارغ‌التحصيل نخواهم شد.□
توضيحاتي درخصوص بند 3 فوق:
1- در صورتي که داوطلبان بند 2-3 را علامت‌گذاري نمايند، به آنها اجازه اصلاح و ويرايش معدل، دانشگاه محل تحصيل و تاريخ فراغت از تحصيل داده خواهد شد و پس از ويرايش اين موارد و تاييد آنها، اجازه انتخاب رشته به آنان داده مي‌شود.
2-داوطلباني که در رديف پذيرفته شدگان نهايي قرار بگيرند و هنگام ثبت‌نام در مؤسسه محل قبولي، داراي مغايرت معدل باشند، با توجه به مصوبات و دستورالعمل‌هاي مربوط، ابتدا از آنان ثبت‌نام مشروط به عمل خواهد آمد و پس از بررسي وضع علمي، چنانچه نمره قبولي را دارا نباشند، قبولي آنان لغو خواهد شد؛ پس لازم است که داوطلبان، معدل خود را براساس مفاد بند «تذکرات خيلي مهم در رابطه با معدل» مندرج در صفحه 2 دفترچه راهنماي انتخاب رشته‌هاي تحصيلي (شماره 2) اين آزمون مورد بررسي قرار دهند تا بين معدل اعلام شده به اين سازمان و معدلي که به هنگام قبولي ارايه خواهند نمود، مغايرتي نباشد.
3- چنانچه در رديف پذيرفته‌شدگان اين آزمون قرار بگيريد و تا تاريخ 31/6/97 موفق به دريافت مدرک کارشناسي خود نگرديد، قبولي شما باطل خواهد شد؛ لذا چنانچه به دلايلي احتمال فارغ‌التحصيلي خود را تا تاريخ فوق نمي‌دهيد، لازم است که حداکثر تا تاريخ 20/05/97 شخصاً با همراه داشتن اصل شناسنامه يا کارت شناسايي عکس‌دار معتبر به سازمان سنجش مراجعه و نسبت به تکميل فرم انصراف از گزينش در آزمون سال 97 اقدام کنيد و رسيد دريافت داريد يا با ارسال درخواست کتبي (اثر انگشت و امضاء داوطلب در ذيل درخواست الزامي است) به همراه تصوير شناسنامه يا کارت ملي، موضوع عدم فارغ‌التحصيلي خود را از طريق‌ پست سفارشي به آدرس: تهران، صندوق پستي: 1365-15875 - اداره ثبت‌نام – واحد تحصيلات تکميلي اين سازمان به نحوي ارسال نماييد که تا تاريخ مذکور (20/05/97) واصل شود تا از گزينش حذف گرديد. بديهي است به درخواست‌هايي که بعد از تاريخ تعيين شده به اين سازمان واصل شود ترتيب اثرداده نخواهد شد و کليه تبعات آن متوجه شخص داوطلب خواهد بود. لازم به تاکيد است داوطلباني که در دوره روزانه در آزمون سال 1397 پذيرفته شوند، حق شرکت در آزمون سال 1398 را نخواهند داشت.
4- به اطلاع داوطلبان کدرشته امتحاني 1152 (مجموعه مدرسي معارف اسلامي) که با توجه به مفاد کارنامه نتايج اوليه اين آزمون، مجاز به انتخاب رشته شده‌اند، مي‌رساند از آنجايي که شرط ورود داوطلبان متقاضي در کدرشته امتحاني مذکور به دانشگاه، علاوه بر کسب نمره علمي لازم، احراز  شرايط عمومي رشته مدرسي معارف اسلامي و نتيجه مصاحبه‌ معاونت امور دفاتر، استادان و مبلغان نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌هاست، لذا اين دسته از داوطلبان، لازم است که علاوه بر دارا بودن شرايط فوق و همچنين شرايط و ضوابط مندرج در دفترچه راهنماي ثبت‌نام و شرکت در آزمون مذکور (دفترچه شماره 1)، حداکثر يک هفته پس از اعلام نتايج اوليه، براي طي مراحل پذيرش به پايگاه اطلاع‌رساني معاونت امور دفاتر، استادان و مبلغان به نشاني: www.asatid.org مراجعه و ضمن ثبت‌نام در اين سامانه، منتظر اعلام زمان مصاحبه از سوي معاونت مذکور باشند. بديهي است که عدم ثبت‌نام در اين سامانه، به منزله انصراف از تحصيل در اين رشته تلقي مي‌گردد. ضمناً لازم به ذکر است که در گزينش نهايي، وضعيت علمي داوطلباني که مبادرت به تکميل فرم انتخاب رشته‌هاي تحصيلي اينترنتي خود در موعد مقرر ننمايند يا نتيجه مراحل مذکور از سوي معاونت فوق‌الذکر به صورت منفي به اين سازمان اعلام گردد، مورد بررسي قرار نخواهد گرفت.
5- تذکرات مهم:
الف‌ـ به داوطلبان گرامي توصيه مي‌گردد که قبل از اقدام به تکميل نهايي فرم انتخاب رشته خود، توضيحات و اطلاعات مربوط به آن (محل تحصيل، نوع دوره، ميزان شهريه و ...) و همچنين اطلاعات مندرج در بخش پيوست‌هاي دفترچه راهنماي انتخاب رشته را حسب مورد مطالعه نموده و مدّ نظر داشته باشند.
ب‌ـ سيستم انتخاب رشته، تا حدودي هوشمند پيش‌بيني گرديده است که  در حد امکان، خطاهاي احتمالي داوطلبان را در زمان انتخاب رشته اينترنتي به آنان تذکر دهد (به عنوان مثال: انتخاب کد رشته محلي که داوطلب در آزمون آن شرکت نکرده يا اينکه در گرايشي از گرايش‌هاي رشته امتحاني خود مجاز به انتخاب رشته نگرديده است و ...)؛ لذا لازم است که داوطلبان نسبت به رفع خطاهاي داده شده اقدام نمايند.
ج‌ـ داوطلبان مجاز به انتخاب رشته، لازم است که اطلاعيه‌هاي اين سازمان، دفترچه راهنماي انتخاب رشته‌هاي تحصيلي و شرايط و ضوابط ارگان‌هاي بورس دهنده و مؤسساتي را که به صورت شرايط خاص پذيرش مي‌نمايند به دقت مطالعه نمايند.
د- داوطلبان متقاضي رشته‌ محل‌هاي بورسيه داراي شرايط خاص، ضمن مطالعه دقيق شرايط و ضوابط اين گونه رشته‌ها، توجه داشته باشند که منحصراً مجاز به انتخاب حداکثر دو کدرشته محل از اين نوع کدرشته محل‌ها هستند. لازم به توضيح است که تاريخ دقيق اعلام اسامي معرفي شدگان چند برابر ظرفيت و برنامه زماني مصاحبه و ساير مراحل گزينش، از طريق پايگاه اطلاع‌رساني اين سازمان در تاريخ‌ 28/03/97 به اطلاع کليه داوطلبان خواهد رسيد.
تبصره: انتخاب کد رشته‌محل‌هاي تحصيلي دانشگاه‌هاي شاهد، امام صادق (ع) و دانشگاه غيرانتفاعي خاتم، از شرط محدوديت انتخاب حداکثر دو کدرشته‌محل رشته‌هاي داراي شرايط خاص و بورسيه مستثني هستند.
هـ ـ کليه داوطلبان متقاضي کدرشته‌هاي امتحاني 1131-1139- 1148 (رشته مديريت امور شهري) که مجاز به انتخاب رشته شده باشند، لازم است که براي اطلاع از زمان مصاحبه علمي، به اطلاعيه‌ اين سازمان که در تاريخ 28/03/97 از طريق پايگاه اطلاع‌رساني اين سازمان منتشر مي‌شود، توجه نمايند.
و-  کليه داوطلبان متقاضي 1350-1351-1352-1356-1357-1358-1360– 1362 و 1364 که مجاز به انتخاب رشته شده باشند، لازم است که براي اطلاع از زمان مصاحبه علمي يا تاريخ برگزاري آزمون‌هاي عملي، تشريحي و پروژه، به اطلاعيه‌ اين سازمان که در تاريخ 11/04/97 از طريق پايگاه اطلاع‌رساني اين سازمان و نشريه پيک سنجش منتشر مي‌شود، توجه داشته باشند.
تذکر مهم: متقاضيان کدرشته‌هاي امتحاني داراي پروژه يا آزمون عملي گروه هنر شامل کدهاي 1350، 1351، 1352، 1356، 1357، 1358، 1360، 1362 و 1364 بايد در زمان انتخاب رشته به ازاي انتخاب هر پروژه يا آزمون عملي، نسبت به پرداخت مبلغ 000/400 (چهارصد هزار) ريال بابت هزينه برگزاري آزمون عملي از طريق کارت‌هاي عضو شتاب اقدام نمايند. لازم به توضيح است داوطلباني مجاز به شرکت در پروژه يا آزمون عملي رشته‌هاي امتحاني فوق خواهند بود که:
 1- بر اساس کارنامه نتايج اوليه، در رشته و گرايش مربوط مجاز به انتخاب رشته شده باشند؛
 2- هم‌زمان با انجام انتخاب رشته، علاقه‌مندي خود را براي شرکت در پروژه يا پروژه‌ها اعلام نموده و نسبت به پرداخت هزينه فوق براي هر پروژه اقدام نمايند (داوطلباني که علاقه‌مندي خود را براي شرکت در دو يا سه پروژه اعلام ‌نمايند، بايد نسبت به پرداخت هزينه براي هر پروژه به مبلغ 000/400 ريال اقدام کنند)؛
 3- کد رشته‌محل‌هاي مربوط به هر پروژه يا آزمون عملي را در فرم انتخاب رشته خود درج نمايند.
همچنين لازم به تاکيد است در صورتي که داوطلب در اين مرحله، نسبت به اعلام علاقه‌مندي و پرداخت هزينه اقدام نمايد، ولي در تاريخ برگزاري پروژه يا آزمون عملي غايب جلسه آزمون باشد، يا اگر داوطلبي در اين مرحله اعلام علاقه‌مندي ننمايد، نتيجه پروژه يا آزمون عملي براي آنها به صورت نمره «0» صفر منظور شده و نمره کل نهايي آنها با اعمال نمره صفر «0» محاسبه خواهد شد.
لازم به توضيح است داوطلباني که منحصراً متقاضي تحصيل در اين رشته‌ها در دانشگاه آزاد اسلامي هستند نيز بايد در اين مرحله، نسبت به اعلام علاقه‌مندي و پرداخت هزينه فوق اقدام نموده و در زمان مقرر نيز رشته‌محل‌هاي مربوط را در سايت دانشگاه آزاد اسلامي انتخاب نمايند.
ز- داوطلبان لازم است که براي اطلاع از اطلاعيه احتمالي اصلاحيه دفترچه راهنماي انتخاب رشته يا رشته‌هاي جديد، تا پايان مهلت انتخاب رشته (19/3/97) به پايگاه اطلاع‌رساني اين سازمان مراجعه کنند تا در صورت صدور اين اطلاعيه، از محتواي آن اطلاع حاصل نمايند.
ح- آن دسته از داوطلباني که در تقاضانامه ثبت‌نامي براي انتخاب رشته‌هاي دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي غيرانتفاعي و دانشگاه پيام نور، اعلام علاقه‌مندي ننموده‌اند، در صورتي که حداقل نمره علمي لازم را براي انتخاب رشته‌هاي اين دانشگاه‌ها کسب کرده باشند، در ذيل بند الف (مشخصات ثبت‌نامي) پيغامي را مبني بر امکان انتخاب اين رشته‌ها در کارنامه اعلام نتايج اوليه مشاهده خواهند نمود؛ لذا اين دسته از داوطلبان، در صورتي که علاقه‌مند به انتخاب رشته‌هاي مربوط به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي غيرانتفاعي و دانشگاه پيام نور هستند، بايد پس از واريز مبلغ 000/110 (يک صد و ده هزار) ريال بابت اعلام علاقه‌مندي به رشته‌هاي اين دانشگاه‌ها و مؤسسات، از طريق سيستم اينترنتي و با استفاده از کارت‌هاي بانکي عضو شبکه شتاب، نسبت به اعلام علاقه‌مندي به انتخاب اين دانشگاه‌ها و مؤسسات اقدام نموده و سپس اين رشته‌ها را در فرم انتخاب رشته اينترنتي درج نمايند.
ط- آن دسته از داوطلبان علاقه‌مند به انتخاب رشته‌هاي تحصيلي مراکز و واحدهاي دانشگاهي دانشگاه آزاد اسلامي، بايد پس از اعلام نتيجه اوليه آزمون و دريافت کارنامه، براي اطلاع از زمان و نحوه انتخاب رشته از تاريخ 20/03/97 به سايت مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامي به نشاني: www.azmoon.org مراجعه نمايند. انتخاب رشته براي رشته‌هاي دانشگاه آزاد اسلامي، با استفاده از کد دسترسي مندرج در کارنامه اعلام نتايج اوليه آزمون به طور مجزا و از طريق دانشگاه مذکور انجام مي‌پذيرد. بديهي است داوطلباني که در يکي از رشته‌هاي دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي يا دانشگاه آزاد اسلامي پذيرفته شوند، مي‌توانند به دلخواه خود منحصراً در يکي از مؤسسات ثبت‌نام کنند و مشغول به تحصيل شوند.
ي- پس از مشاهده کارنامه نتايج اوليه آزمون، آن دسته از داوطلباني که در خصوص مندرجات کارنامه (به غير از معدل کارداني و کارشناسي، نام رشته تحصيلي يا نام محل اخذ مدرک کارشناسي) خود سؤالي دارند، ضمن توجه به توضيحات مربوط به کارنامه که در دفترچه راهنماي انتخاب رشته و در سايت اين سازمان درج گرديده است، لازم است حداکثر تا تاريخ 31/3/97 منحصراً از طريق سيستم پاسخگويي اينترنتي در پايگاه اطلاع‌رساني اين سازمان اقدام نمايند؛ لذا از داوطلبان تقاضا مي‌شود از ارسال نامه پستي و مراجعه حضوري اکيداً خودداري نمايند. بديهي است به کليه مواردي که از طريق ديگري يا بعد از تاريخ 31/3/97 واصل شود، به هيچ وجه ترتيب اثر داده نخواهد شد. ضمناً داوطلبان گرامي مي‌توانند سؤالات خود را با شماره تلفن:‌ 42163-021 نيز در ميان ‌بگذارند.
 

روابط عمومي سازمان سنجش آموزش کشور 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به هفته نامه خبری و اطلاع رسانی پیک سنجش وابسته به سازمان سنجش آموزش کشور می باشد.