پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷
گزارشي از برگزاري آزمون سراسري:

اينجا يک حوزه از 479 حوزۀ داخلي است

۱۳۹۷/۰۴/۱۹

سال 1348 اولين آزمون سراسري با 47 هزار و 707 داوطلب برگزار گرديد و اکنون چهل و هشتمين آزمون سراسري با بيش از يک ميليون داوطلب در 479 حوزه داخلي و 22 کشور ديگر برگزارشده است.
آنچه در اينجا مي‌خوانيد، گزارشي از يکي از 479 حوزۀ داخلي آزمون سراسري است؛ حوزه‌اي که در آن، بيش از 800 داوطلب در رقابتي علمي شرکت جستند.
کاش هميشه شب کنکور بود!
بچه‌ها در ميان ازدحام والدين به سختي وارد حوزه مي‌شوند. يکي از والدين در کنار درِ ورودي، قرآني در دست گرفته است و هر داوطلبي را با دعاي خير از زير قرآن رد مي‌کند. با اينکه والدين اجازه ورود به داخل حوزه آزمون را ندارند، اما عده‌اي تلاش مي‌کنند که هر طور شده است، وارد حوزه شوند و تا آخرين لحظات در کنار فرزندانشان باشند. انگار هنوز باورشان نشده است که فرزندانشان بزرگ شده‌اند و اين آزمون، آغازي براي ورود به محيطي بزرگ به نام دانشگاه و حضور در اجتماع است. يکي از مادران، دست خود را با يک لقمۀ بزرگ از نرده‌هاي دانشکده داخل آورده و مصرّانه به فرزندش مي‌گويد: «نگه‌دار ! داشتنش که ايرادي ندارد؛ شايد گرسنه‌ات شد.» يکي از بچه‌ها نيز با خنده به دوستانش مي‌گويد: آن‌قدر ديشب در خانه هوايم را داشتند و مراعاتم را مي‌کردند که پيش خودم گفتم کاش هميشه شب کنکور بود!
بيشترشان نايلون دسته‌دار مي‌خواهند!
خرما، شکلات، شربت آب ليمو، شربت زعفران، بطري آب، قوطي‌هاي آب ميوه، کيک، بيسکويت و ....
در دست بيشتر داوطلبان، يک کيسه پر از تنقلات ديده مي‌شود. راستش اگر کسي خبر نداشته باشد که اين افراد کنکوري هستند، امکان دارد فکر کند که براي رفتن به پارک يا مکان گردشي ديگر آماده شده‌اند!
يکي از داوطلبان، که فکر مي‌کند از مراقبان حاضر در محل هستم، مي‌پرسد: اين نزديکي‌ها سوپر مارکت مي‌شناسيد؟ سرم را به نشانۀ نفي تکان مي‌دهم و مي‌گويم: نه، اما اگر مداد يا پاک‌کن نداري من پيشم دارم. جامدادي‌اش را نشانم مي‌دهد و مي‌گويد: مداد و پاک‌کن دارم، خوراکي دنبالم نياوردم!
يکي از داوطلبان مي‌گويد: داخل دانشکده بوفه هست و مي‌توانيد از آنجا تنقلات تهيه کنيد.
نگاهي به داخل مي‌اندازم و مي‌بينم که دور و بر بوفه شلوغ است و بچه‌ها صف کشيده‌اند. به فروشنده بوفه مي‌گويم: امروز کار و بارتان خوب است.
با خنده مي‌گويد: نه بابا ! بيشترشان کيسه نايلون دسته‌دار مي‌خواهند!
کنکوري براي همۀ سنين
به گفتۀ دکتر خدايي، رييس سازمان سنجش آموزش کشور، مسن‌ترين داوطلب آزمون امسال، مردي ۸۳ ساله از تهران در گروه آزمايشي علوم تجربي است و جوان‌ترين داوطلب 15 سال دارد؛ به عبارت ديگر، بين جوان‌ترين و پيرترين داوطلب، يک بازۀ زماني 68 ساله است و اين نکته بيانگر آن است که آزمون سراسري، يک مسابقۀ علمي است که در آن، داوطلباني در سنين مختلف، و گاه بسيار متفاوت، حضور دارند.
چه بسيار پيش آمده است که يکي از مراقبان حوزه تصور کرده‌اند که مادر يا پدر يکي از داوطلبان وارد حوزه شده و فرد مورد نظر با نشان دادن کارت ورود به جلسه، خود را يکي از داوطلبان معرفي کرده است! بي‌شک اين حضور، که بيانگر علاقه‌مندي به کسب علم در هر سني است، يکي از زيباترين جلوه‌هاي آزمون سراسري است.
فراموش کرده‌ام
شايد يکي از دلايل حضور والدين در حوزۀ آزمون سراسري، اين است که تعداد قابل توجهي از داوطلبان در آخرين لحظات متوجه مي‌شوند که کارت ورود به جلسه، کارت شناسايي يا ساير لوازم مورد نياز را براي حضور در جلسه آزمون فراموش کرده‌اند، و والدين شتابان، به دنبال آوردن يا تهيۀ وسيلۀ فراموش شده هستند؛ حتي وقتي آزمون سراسري شروع شده است، پدر يا مادري به شتاب و نگراني بسيار وارد حوزه مي‌شوند و مي‌خواهند وسيله‌اي را به فرزندشان برسانند.
اين در حالي است که هر ساله سازمان سنجش از طريق رسانه‌هاي گروهي، بارها و بارها به داوطلبان، وسايل لازم را براي حضور در حوزۀ آزمون اعلام مي‌کند.
البته هستند داوطلباني که از طرف ديگر بام افتاده‌اند. يکي از داوطلبان مي‌گفت که براي محکم کاري، علاوه بر کارت ملي، گذرنامه‌ام را هم آورده‌ام و ديگري مي‌گويد که دفترچه بيمه و در کل هر کارت عکس‌داري را با خودش همراه کرده است!
آخرين لحظات پيش از شروع آزمون
پيش از ورود به محل برگزاري آزمون، جامدادي‌ها و کيسه‌هاي نايلوني بازرسي مي‌شوند. شايد به دليل وجود تلفن‌هاي همراه و ساعت‌ها و دستبندهاي هوشمند، اين سال‌ها مراقبان حوزه‌ها مجبورند نگاهي تيزبين و بازرسي دقيق‌تري داشته باشند.
داخل حوزه، چشم‌هاي نگران، لب‌هايي که ذکر مي‌گويند، رديف قلم‌ها و پاک‌کن‌ها و مداد تراش‌ها، همه از آغاز آزمون خبر مي‌دهند. يکي از داوطلبان، مهر کوچکي در دست دارد. وقتي دليلش را مي‌پرسم، مي‌گويد: «تربت کربلاست. تا شروع آزمون دستم مي‌گيرم. به من قوت قلب مي‌دهد.»
و داوطلب ديگري تسبيحش را در کنار لوازم تحريرش مي‌گذارد. انگار کنکور، نياز به نيايش و توکل بر پروردگار را پر رنگ‌تر مي‌کند.
يک کار زيبا
همسايۀ حوزۀ آزمون سراسري، يک مرکز فرهنگي خصوصي با حياطي دلگشا و درختاني سايه گستر است. امروز اين مرکز، حياط خود را در اختيار والدين داوطلبان قرار داده است و مسؤولان حوزه، از والدين مي‌خواهند، در صورتي که تمايل دارند در انتظار فرزندشان بمانند، در حياط مرکز مورد نظر مستقر شوند.

در حياط اين مرکز، يک دستگاه آب سرد کن قرار دارد و دور تا دور حوض بزرگ و قديمي يا در زير درختان سايه‌گستر آن، مادران و پدراني نشسته‌اند که تسبيح در دست دارند، مفاتيح مي‌خوانند يا با همديگر گرم گفتگو هستند و از فرزندان کنکوري‌شان سخن مي‌گويند. 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به هفته نامه خبری و اطلاع رسانی پیک سنجش وابسته به سازمان سنجش آموزش کشور می باشد.