دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
اطلاعيه سازمان سنجش آموزش کشور درباره:

ثبت‌نام و انتخاب رشته‌هاي تحصيلي آزمون سراسري 1397 (پذيرش صرفاً بر اساس سوابق تحصيلي)

۱۳۹۷/۰۵/۱۵

 تاريخ و نحوه ثبت‌نام و انتخاب رشته براي شرکت در گزينش رشته‌هاي تحصيلي آزمون سراسري مرداد ماه سال 1397 دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي (پذيرش صرفاً براساس سوابق تحصيلي) موضوع قانون سنجش و پذيرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي مصوب 10/6/92 مجلس محترم شوراي اسلامي
به اطلاع کليه داوطلبان متقاضي ثبت‌نام (داوطلباني که در آزمون سراسري سال 97 ثبت‌نام نموده‌، اما در جلسه آزمون غايب بوده‌ و همچنين متقاضياني که در آزمون مذکور ثبت‌نام ننموده‌اند)، مي‌رساند که ثبت‌نام و انتخاب رشته براي گزينش در رشته‌هاي تحصيلي که پذيرش در آنها صرفاً بر اساس سوابق تحصيلي (معدل کتبي ديپلم) در سال 1397 (موضوع قانون سنجش و پذيرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي مصوب 10/6/92 مجلس محترم شوراي اسلامي)، صورت مي‌پذيرد، منحصراً به صورت اينترنتي از روز دوشنبه مورخ 15/05/97 آغاز مي‌شود و در روز چهارشنبه مورخ 24/05/97 پايان مي‌پذيرد.
دفترچه راهنماي ثبت‌نام و جدول کدرشته محل‌هاي مربوط به پذيرش فوق، از روز يکشنبه مورخ 14/05/97 روي پايگاه اطلاع‌رساني اين سازمان قرار گرفته است؛ لذا کليه داوطلبان و متقاضيان مي‌توانند بر اساس ضوابط و شرايط مندرج در دفترچه راهنماي مربوط براي پذيرش دانشجو صرفاً بر اساس سوابق تحصيلي (معدل کتبي ديپلم) در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي، در روزهاي فوق به پايگاه اطلاع‌رساني اين سازمان به نشاني: www.sanjesh.org مراجعه و پس از پرداخت هزينه ثبت‌نام به مبلغ 000/220 (دويست و بيست هزار) ريال از طريق سيستم پرداخت الکترونيکي، نسبت به ثبت‌نام و تکميل فرم انتخاب رشته (حداکثر 150 کدرشته) به روش اينترنتي، اقدام نمايند.
بخش پيوست‌ها شامل شريط و ضوابط، آدرس و تلفن دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي به صورت فايل جداگانه روي پايگاه اطلاع‌رساني فوق قرار گرفته که لازم است داوطلبان قبل از ثبت‌نام و انتخاب رشته، نسبت به مطالعه آن بخش اقدام نمايند.
تکاليف‌، مدارک لازم و مراحل ثبت‌نام اينترنتي
داوطلب‌ متقاضي‌ شرکت‌ در پذيرش دانشجو صرفاً بر اساس سوابق تحصيلي (معدل کتبي ديپلم) بايد يکايک‌ اقدامات‌ زير را به‌ موقع‌ و در مهلت‌ مقرر انجام‌ دهد:
1- مراجعه به پايگاه اطلاع رساني سازمان سنجش آموزش کشور.
2- دريافت دفترچه راهنماي ثبت‌نام و بخش پيوست‌ها از طريق پايگاه اطلاع رساني مذکور و مطالعه آنها.
3- تهيه کارت اعتباري به تعداد مورد نياز از طريق پايگاه اطلاع رساني فوق.
تبصره- با توجه به اينکه پرداخت هزينه ثبت‌نام به صورت اينترنتي انجام مي‌شود، داوطلبان لازم است با استفاده از کارت‌هاي عضو شبکه بانکي شتاب که پرداخت الکترونيکي آنها فعال است، با مراجعه به پايگاه اطلاع‌رساني اين سازمان و پرداخت مبلغ 000/220 (دويست و بيست هزار) ريال به عنوان وجه ثبت‌نام، نسبت به دريافت اطلاعات کارت اعتباري (شماره سريال 12 رقمي) اقدام نمايند.
4- تهيه فايل عکس اسکن شده داوطلب بر اساس توضيحات مندرج در دفترچه راهنماي ثبت‌نام.
5- ثبت‌نام و انتخاب رشته از طريق سايت اينترنتي سازمان در زمان مقرر (15/05/97 لغايت 24/05/97).
6- داشتن مدرک ديپلم دوره چهارساله متوسطه نظام قديم آموزش متوسطه يا گواهينامه دوره پيش‌دانشگاهي يا داشتن مدرک کارداني (فوق ديپلم) به تاريخ فارغ‌التحصيلي حداکثر تا 31/6/97 براي کليه متقاضيان الزامي است.
تذکرات لازم:
1- چنانچه داوطلبي متقاضي ثبت‌نام و انتخاب رشته از دو يا سه گروه آزمايشي است، لازم است به ازاي هر گروه آزمايشي مبلغ 000/220 (دويست و بيست هزار) ريال ديگر نيز از همين طريق پرداخت کند و اطلاعات کارت اعتباري (شماره سريال 12 رقمي) را دريافت دارد.
تبصره: منظور از ثبت‌نام در دو يا سه گروه آزمايشي، بدين مفهوم است که داوطلب مي‌تواند، علاوه بر انتخاب گروه آزمايشي اصلي (علوم رياضي و فني، علوم تجربي و علوم انساني)، در يکي از گروه‌هاي آزمايشي هنر يا زبان خارجي يا در هر دو گروه نيز متقاضي شود؛ به ديگر سخن، هيچ داوطلبي نمي‌تواند به طور هم‌زمان، در گروه‌هاي آزمايشي علوم رياضي و فني، علوم تجربي و علوم انساني شرکت نمايد.
2- داوطلباني که در آزمون سراسري سال 1397 ثبت‌نام نموده‌، اما در جلسه آزمون غايب بوده يا مجاز به انتخاب رشته نشده‌اند، نيازي به ثبت‌نام مجدد در اين مرحله ندارند و مي‌توانند بدون ثبت‌نام انتخاب رشته نمايند؛ مگر اينکه متقاضي انتخاب رشته در گروه يا گروه‌هاي آزمايشي، علاوه بر گروه آزمايشي ثبت‌نامي خود، باشند. توضيحات لازم در اين خصوص در دفترچه راهنماي مذکور درج شده است.
توجه: هرگونه‌ تغييري‌ از طريق‌ نشريه پيک‌سنجش‌ (هفته‌نامه خبري‌ و اطلاع‌رساني‌ سازمان ‌سنجش‌)، پايگاه اطلاع‌رساني سازمان سنجش و، در صورت لزوم، ‌از طريق رسانه‌هاي گروهي ‌اعلام ‌خواهد شد.
داوطلبان گرامي، در صورت لزوم، مي‌توانند سؤال يا سؤالات خود را با بخش پاسخگويي اينترنتي سازمان سنجش آموزش کشور به نشاني: www.sanjesh.org يا با تماس تلفني در ساعات اداري با شماره تلفن‌هاي: 42163-021 در ميان بگذارند و از مراجعه حضوري به اين سازمان اکيداً خودداري نمايند.
 

روابط عمومي سازمان سنجش آموزش کشور 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به هفته نامه خبری و اطلاع رسانی پیک سنجش وابسته به سازمان سنجش آموزش کشور می باشد.