شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
اخبار:

«مجوز اخذ دروس مازاد بر دروس مصوب» دانشگاه آزاد ابلاغ شد

۱۳۹۷/۰۸/۱۴

معاون آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي، دستورالعمل اجرايي «مجوز اخذ دروس مازاد بر دروس سرفصل مصوب رشته به درخواست دانشجويان» را ابلاغ کرد.
دستورالعمل اجراي «مجوز اخذ دروس مازاد بر دروس سرفصل مصوب رشته به درخواست دانشجويان» به رؤساي واحدهاي مراکز استان، واحدهاي جامع مستقل، رؤساي واحدها، مراکز آموزشي و سازمان سماء دانشگاه آزاد اسلامي ابلاغ شد.
در اين بخشنامه آمده است: «اخذ و گذراندن دروس مازاد در دانشگاه آزاد اسلامي با رعايت سقف واحدهاي درسي قابل انتخاب در هر نيمسال تحصيلي، در مقاطع کارداني و کارشناسي، در هر زماني قبل از فارغ‌التحصيلي و در مقطع کارشناسي‌ارشد و دکتري، قبل از دفاع پايان‌نامه و رساله، براي دانشجويان تمامي دانشگاه‌ها امکان‌پذير است.
تعداد کل واحدهاي درسي مازاد قابل اخذ براي دانشجويان کارداني و کارشناسي پيوسته و ناپيوسته حداکثر ۲۰، براي دانشجويان کارشناسي‌ارشد حداکثر ۱۴، و براي دانشجويان دکتري حداکثر ۱۰ واحد است.
ارايه دروس مازاد الزامي نيست و در صورت وجود تقاضا از سوي دانشجويان، در همان واحد دانشگاهي، و در صورت عدم ارايه درس مورد تقاضا در واحد دانشگاهي مربوط به متقاضي، به صورت مهمان در ساير واحدهاي دانشگاهي قابل اخذ است. ضمناً سرفصل دروس مازاد و مقررات آموزشي، تحصيلي و نحوه ارزيابي آن، همانند ساير دروس است.
دروس مازاد، تنها از دروس مقطع تحصيلي فعلي دانشجو و مقاطع تحصيلي پايين‌تر ساير رشته‌ها قابل اخذ است و نمره دروس مازاد، در ميانگين کل و نيمسال بلا اثر بوده و در کارنامه دانشجويان به عنوان درس مازاد با ذکر عبارت «مازاد» درج خواهد شد.
معادل‌سازي دروس مازاد گذرانده شده، با رعايت مقررات آموزشي ذي‌ربط، بلامانع است و رعايت مقررات آيين نامه‌هاي آموزشي، از جمله سقف واحدهاي درسي قابل انتخاب در هر نيمسال، نداشتن مشکل سنوات تحصيلي، نداشتن منبع نظام وظيفه و نداشتن بيش از يک نيمسال مشروطي، از جمله شرايط لازم براي اخذ دروس مازاد است.
دانشجوياني که در نيمسال‌هاي قبل با استفاده از مجوزهاي صادره از سازمان مرکزي دانشگاه يا به دلايل ديگري دروس مازاد را گذرانده‌اند، دروس مذکور، با رعايت مقررات اين بخشنامه، قابل ثبت در کارنامه آنهاست.
دروس مازاد گذرانده شده در کارنامه تحصيلي نيمسال تحصيلي، اخذ اين دروس و تعداد کل آن، در کارنامه کلي به صورت مجزا و تفکيک شده ثبت مي‌شود تا در بررسي‌هاي لازم براي فارغ‌التحصيلي دانشجويان، خللي وارد نشود.
دانش آموختگان دانشگاه آزاد اسلامي و ساير دانشگاه‌ها، مي‌توانند تقاضاي اخذ دروس مازاد کنند؛ در اين صورت، بعد از کسب نمره قبولي، تنها گواهي گذراندن دروس با ذکر نمره به آنها ارايه خواهد شد و دروس گذرانده شده، قابل معادل‌سازي نخواهد بود.

دارندگان مدرک ديپلم و پيش‌دانشگاهي مي‌توانند تقاضاي اخذ دروس مازاد کنند؛ در اين صورت، بعد از کسب نمره قبولي، تنها گواهي گذراندن دروس با ذکر نمره به آنها ارايه خواهد شد و دروس گذرانده شده، قابل معادل‌سازي نخواهد بود.» 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به هفته نامه خبری و اطلاع رسانی پیک سنجش وابسته به سازمان سنجش آموزش کشور می باشد.