شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷
از روز جمعه 16 آذر آغاز مي‌شود:

ثبت‌نام آزمون کارشناسي‌ارشد 98

۱۳۹۷/۰۹/۱۲

شرايط و ضوابط، تاريخ و نحوه ثبت‌نام در آزمون کارشناسي‌ارشد ناپيوسته سال 1398  و بيست و چهارمين دوره المپياد علمي ـ دانشجويي کشور
 بدين وسيله به اطلاع کليه متقاضيان شرکت در آزمون کارشناسي‌ارشد ناپيوسته سال 1398 در تمامي دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي دولتي و غير دولتي از جمله دانشگاه آزاد اسلامي و بيست و چهارمين المپياد علمي ـ دانشجويي کشور مي‌رساند که با توجه به نکات ذيل و همچنين در نظر داشتن شرايط عمومي و اختصاصي مندرج در دفترچه راهنماي شرکت در آزمون، مي‌توانند در آزمون مذکور ثبت‌نام و شرکت نمايند.
شرايط ثبت‌نام‌:
ثبت‌نام براي آزمون کارشناسي‌ارشد ناپيوسته سال 1398 از روز جمعه مورخ 16/9/1397 آغاز مي‌شود و در روز يکشنبه مورخ 25/9/1397 پايان مي‌پذيرد. لازم به تاکيد است که ثبت‌نام در اين آزمون، منحصراً به صورت اينترنتي و از طريق پايگاه اطلاع‌رساني اين سازمان به نشاني: www.sanjesh.org انجام خواهد پذيرفت.
علاقه‌مندان، ضمن اطلاع از شرايط عمومي و اختصاصي، مقررات وظيفه عمومي، مقررات مربوط به ضوابط ثبت‌نام اتباع غيرايراني و توضيحات مربوط به سهميه رزمندگان و ايثارگران (مندرج در دفترچه راهنماي شرکت در آزمون که در پايگاه اطلاع‌رساني اين سازمان قرار دارد)، در صورتي که داراي شرايط مذکور باشند، مي‌توانند حداکثر در دو رشته امتحاني (طبق ضوابط از رشته‌‌هاي امتحاني مندرج در دفترچه راهنماي ثبت‌نام) متقاضي ثبت‌نام در اين آزمون شوند.
دفترچه راهنماي ثبت‌نام، همزمان با شروع ثبت‌نام، در پايگاه اطلاع‌رساني اين سازمان در دسترس خواهد بود.
مراحلي که داوطلب بايد براي ثبت‌نام اقدام کند:
1- مراجعه به پايگاه اطلاع رساني اين سازمان به نشاني فوق براي خريد کارت اعتباري ثبت‌نام (سريال 12 رقمي) و دريافت دفترچه راهنماي ثبت‌نام (دفترچه شماره 1). 
2- تهيه فايل عکس اسکن شده داوطلب بر اساس توضيحات مندرج در دفترچه راهنماي ثبت‌نام.
3- آماده نمودن مدارک و اطلاعات مورد نياز براي ثبت‌نام.
 4- با توجه به اينکه پرداخت هزينه ثبت‌نام منحصراً به صورت اينترنتي انجام مي‌گيرد، داوطلبان لازم است با استفاده از کارت‌هاي عضو شبکه بانکي شتاب که پرداخت الکترونيکي آنها فعال است، با مراجعه به پايگاه اطلاع‌رساني سازمان و پرداخت وجه ثبت‌نام شرکت در آزمون يک کدرشته امتحاني، نسبت به ثبت‌نام اقدام نمايند. ضمناً ميزان هزينه ثبت‌نام، در دفترچه راهنماي ثبت‌نام اعلام خواهد شد.
تبصره: با توجه به اينکه مقرر گرديده است که در مراحل مختلف فرآيند اين آزمون، خدماتي از طريق پيام کوتاه به داوطلبان ارايه شود، داوطلباني که تمايل به استفاده از خدمات پيام کوتاه دارند، با انتخاب گزينه مربوط و پرداخت هزينه استفاده از خدمات پيام کوتاه، مي‌توانند از اين خدمات استفاده نمايند. ميزان هزينه استفاده از خدمات پيام کوتاه، در دفترچه راهنماي ثبت‌نام اعلام خواهد شد.
 5- داوطلباني که علاوه بر رشته‌ انتخابي‌ يا امتحاني‌ اصلي (رشته‌ اول‌) علاقه‌مند به‌ شرکت در رشته‌ امتحاني‌ دوم هستند، ضرورت‌ دارد که‌ کدرشته‌ امتحاني دوم را نيز در بند مربوط در تقاضانامه درج ‌نمايند. اين دسته از داوطلبان بايد براي رشته امتحاني‌ دوم، يک‌ کارت اعتباري ديگر، علاوه بر کارت اعتباري اول، خريداري نمايند.
تذکر: داوطلبان متقاضي ثبت‌نام و شرکت در آزمون کدرشته‌هاي امتحاني (اصلي و شناور) که علاقه‌مند به شرکت در گزينش رشته‌هاي تحصيلي دانشگاه پيام‌نور و مؤسسات آموزش عالي غيردولتي و غيرانتفاعي نيز هستند، لازم است که، علاوه بر پرداخت هزينه ثبت‌نام، نسبت به پرداخت هزينه اعلام علاقه‌مندي به دوره‌هاي مذکور، اقدام نمايند. ميزان هزينه اعلام علاقه‌مندي، در دفترچه راهنماي ثبت‌نام اعلام خواهد شد.
دستورالعمل و نحوه تکميل تقاضانامه ثبت‌نام اينترنتي:
 به داوطلبان توصيه مي‌شود که مطابق دستورالعمل مندرج در دفترچه راهنماي ثبت‌نام، ابتدا فرم پيش نويس تقاضانامه مندرج در دفترچه مذکور را تکميل نموده و سپس براساس فرم پيش‌نويس، با مراجعه به پايگاه اطلاع‌رساني اين سازمان، اطلاعات لازم را براساس بندهاي برنامه ‌نرم‌افزاري ثبت‌نام وارد نمايند. ضمناً داوطلبان لازم است که در درج اطلاعات ثبت‌نام دقت نمايند. بديهي است که در صورت مشاهده هرگونه مغايرت در موارد قيد شده در تقاضانامه ثبت‌نام با مدارک داوطلب، در صورت پذيرفته‌شدن در آزمون، قبولي وي (کان لم يکن) تلقي شده و از ادامه تحصيل داوطلب جلوگيري خواهد شد.
زمان توزيع کارت اينترنتي و محل آزمون:
براساس برنامه زماني پيش‌بيني شده، آزمون کارشناسي‌ارشد ناپيوسته سال 1398 در روزهاي پنجشنبه و جمعه مورخ 5 و 6/2/1398 برگزار خواهد شد و داوطلبان لازم است که از روز دوشنبه مورخ 2/2/1398 لغايت روز چهارشنبه مورخ 4/2/1398 با مراجعه به پايگاه اطلاع‌رساني اين سازمان، نسبت به تهيه پرينت کارت شرکت در آزمون و برگ راهنماي شرکت در اين آزمون اقدام نمايند. محل آزمون داوطلبان براساس استان و شهرستان محل اقامت مندرج در بند 36 تقاضانامه تعيين مي‌گردد؛ لذا مقتضي است که داوطلبان، با مراجعه به جدول شماره 2 دفترچه راهنماي ثبت‌نام و درج کد مربوط به استان و شهر محل اقامت در تقاضانامه ثبت‌نام، اقدام نمايند.
برگزاري‌ المپياد علمي‌ ـ دانشجويي‌ کشور:
داوطلبان علاقه‌مند مي‌توانند همزمان ‌با برگزاري‌ امتحانات‌ آزمون کارشناسي‌ارشد ناپيوسته سال 1398، در اولين ‌مرحله دوره بيست و چهارمين آزمون المپياد علمي ـ دانشجويي‌ کشور بر اساس شرايط و ضوابط مندرج در دفترچه راهنماي ثبت‌نام در اين آزمون شرکت نمايند.
‌ نحوه انتخاب رشته و پذيرش:
الف- کارنامه اعلام نتايج اوليه تمامي داوطلبان اين آزمون، از سوي سازمان سنجش براساس برنامه زماني مندرج در دفترچه راهنماي آزمون از طريق پايگاه اطلاع‌رساني سازمان سنجش آموزش کشور منتشر خواهد شد؛ لذا تمامي داوطلباني که مجاز به انتخاب رشته باشند، مي‌توانند براساس ضوابط و شرايط مندرج دردفترچه راهنماي انتخاب رشته، که در زمان مقتضي منتشرخواهد شد، نسبت به انتخاب رشته خود اقدام نمايند
ب- ساير موارد:
ساير موارد در خصوص سنجش و پذيرش دانشجو در آزمون کارشناسي ارشد ناپيوسته سال 1398 در تمامي دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي، مطابق قانون سنجش و پذيرش دانشجوي در دوره‌هاي تحصيلات تکميلي مصوب 18/12/94 مجلس شوراي اسلامي و مصوبات شوراي سنجش و پذيرش تحصيلات تکميلي خواهد بود.
توصيه‌هاي‌ مهم‌:
1- داوطلبان، براي اطلاع از مقررات وظيفه عمومي، شرايط و ضوابط استفاده از سهميه ايثارگران و همچنين شرايط و ضوابط اتباع خارجي، به دفترچه راهنماي شماره 1 ‌مراجعه نمايند.
2- به داوطلبان توصيه مي‌شود که در انتخاب کدرشته‌هاي امتحاني (اول و دوم) و همچنين شهرستان محل حوزه امتحاني خود، دقت لازم را مبذول فرمايند؛ لذا پس از دريافت کد پي‌گيري 16 رقمي، در اين خصوص به درخواست‌هاي داوطلبان مبني بر اصلاح يا جابجايي، ترتيب اثر داده نخواهد شد.
3- توصيه‌ مي‌شود که حتماً داوطلبان، پس از تکميل تقاضانامه و دريافت کد پي‌گيري، يک نسخه پرينت از تقاضانامه‌شان تهيه، و مندرجات آن را کنترل و نزد خود نگهداري نمايند.
4- با توجه به مشکلات به وجود آمده در آزمون‌هاي قبلي، در خصوص اشتباه در ارسال عکس داوطلبان، که اين موضوع اکثراً براي داوطلباني که ثبت نام آنان از سوي ديگران انجام مي‌شود رخ داده است، تاکيد مي‌گردد که علاوه بر کنترل اطلاعات ثبت‌نامي، حتماً نسبت به کنترل عکس ارسالي خود دقت نماييد تا اشتباهاً عکس داوطلب ديگري به جاي عکس شما ارسال نگردد. بديهي است که در صورت ارسال عکس اشتباهي از طرف متقاضي، فرد به عنوان متخلف تلقي شده و مطابق مقررات با وي رفتار خواهد شد.
5- هرگونه‌ تغييري‌ از طريق‌ نشريه پيک‌سنجش‌ (هفته‌نامه خبري‌ و اطلاع‌رساني‌ سازمان ‌سنجش‌)، پايگاه اطلاع رساني سازمان سنجش و در صورت لزوم ‌از طريق رسانه‌هاي گروهي ‌اعلام ‌خواهد شد.
6-در صورت‌ لزوم‌، داوطلبان مي‌توانند با شماره تلفن‌ گوياي: 42163-021 با روابط عمومي ‌سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ کشور تماس‌ حاصل‌ کرده يا از طريق سيستم پاسخگويي اينترنتي (غيرحضوري) سازمان اقدام نمايند.
 

روابط عمومي سازمان سنجش آموزش کشور 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به هفته نامه خبری و اطلاع رسانی پیک سنجش وابسته به سازمان سنجش آموزش کشور می باشد.