پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸
رييس سازمان سنجش کشور تشريح کرد:

فرايند پذيرش دانشجو در سال 1398

۱۳۹۷/۱۱/۲۳

نشست خبري رييس سازمان سنجش آموزش کشور، با موضوع «نحوة پذيرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي کشور در سال 98» با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه در ساعت 10 صبح روز چهارشنبه 17 بهمن ماه برگزار شد.
دکتر ابراهيم خدايي، معاون وزير و رييس سازمان سنجش آموزش کشور، با اشاره به اينکه پذيرش دانشجو در دانشگاه‌ها با دو شيوه «صرفاً بر اساس سوابق تحصيلي» و «آزمون و سوابق تحصيلي» انجام خواهد شد، افزود: 85 درصد ظرفيت پذيرش در سال 98 بر اساس سوابق تحصيلي و حداکثر تا 15 درصد ظرفيت باقي‌مانده نيز بر اساس تلفيقي از آزمون و سوابق تحصيلي تکميل خواهد شد.
رييس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: ثبت‌نام آزمون سراسري سال 98 از 24 بهمن آغاز مي‌شود و تا 2 اسفند ادامه خواهد داشت.
وي ادامه داد: در آزمون سراسري سال 98، دو دسته سؤال ارايه خواهد شد که شامل سؤالات دروس نظام قديم و سؤالات دروس نظام جديد است، امّا ظرفيت پذيرش براي هر دو نظام، يکي خواهد بود و پذيرش بر اساس نمرات تراز صورت خواهد گرفت و ظرفيت جداگانه ندارند.
رييس سازمان سنجش آموزش کشور در اين نشست اظهار کرد: کلية قوانين و ضوابط مربوط به پذيرش و همچنين ضوابط مربوط به سهميه‌هاي مصوب، در همة روش‌هاي پذيرش اعمال خواهد شد.
دکتر خدايي، در خصوص فرايند پذيرش دانشجو، اشاره کرد: رشته‌هاي بدون آزمون يا صرفاً بر اساس سوابق تحصيلي (بدون رشته‌هاي دانشگاه آزاد اسلامي)، روي سايت سازمان سنجش قرار داده شده است و داوطلبان مي‌توانند با مراجعه به سايت سازمان سنجش آموزش کشور به نشاني: www.sanjesh.org رشته‌هاي مورد علاقه خود را مشاهده کنند.
وي اظهار اميدواري کرد که تعداد 760 هزار نفر بتوانند از طريق اين دو شيوة پذيرش، وارد دانشگاه‌ها و مؤسسات آ‌موزش عالي بشوند. در روش پذيرش بر اساس سوابق تحصيلي، داوطلبان تا 6 شهريور 98 فرصت دارند تا حداکثر 100 کدرشته مورد علاقه خود را در سايت سازمان سنجش اعلام نمايند.
دکتر خدايي افزود: داوطبان، امکان شرکت در هر دو روش پذيرش را دارند که در صورت قبولي، فقط در يک رشته مي‌توانند ثبت‌نام نموده و ادامه تحصيل دهند. لازم به يادآوري است که داوطلبان هيچ‌گونه وجهي در مرحله ثبت و اعلام علاقه‌مندي به رشته‌ها پرداخت نخواهند کرد؛ بلکه صرفاً در صورت قبولي نهايي و در موقع ثبت‌نام، نسبت به پرداخت هزينه اقدام خواهند کرد.
در خاتمه اين نشست، دکتر خدايي، رييس سازمان سنجش آموزش کشور، با اشاره به آزمون‌هاي کارشناسي‌ارشد و دکتري سال 98، اعلام کرد: آزمون دکتري سال 98 در روز جمعه سوم اسفند ماه، براي 195600 داوطلب در سراسر کشور برگزار و نتايج اوليه آن، هفته آخر فروردين 98 اعلام خواهد شد و افراد به مجاز به انتخاب رشته از اوايل ارديبهشت ماه مي‌توانند انتخاب رشته نمايند؛ در ادامه، ليست معرفي شدگان اوليه، اواخر ارديبهشت و اوايل خرداد ماه، به منظور انجام مراحل مصاحبه در اختيار دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي قرار داده مي‌شوند.
وي در ادامه تصريح کرد: در آزمون دکتري سال ۹۸ حدود ۵۷ درصد متقاضيان، مرد و مابقي خانم‌ها هستند.
دکتر ابراهيم خدايي همچنين افزود: مهلت ثبت‌نام مجدد آزمون کارشناسي‌ارشد از 28 بهمن ماه 97 آغاز خواهد شد و تا روز اول اسفند ادامه خواهد داشت. لازم به يادآوري است که اين آزمون، در روزهاي 5 و 6 ارديبهشت ماه 98 در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

رييس سازمان سنجش آموزش کشور اظهار کرد: مجموع ظرفيت پيش‌بيني شده براي پذيرش در آزمون، کارشناسي‌ارشد سال 98 حدود ۳۰۰ تا ۳۱۰ هزار نفر باشد. 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به هفته نامه خبری و اطلاع رسانی پیک سنجش وابسته به سازمان سنجش آموزش کشور می باشد.