شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸
اخبار: ۲۲ اسفند:

آخرين مهلت ثبت‌نام در المپياد دانش‌آموزي نانو فناوري

۱۳۹۷/۱۲/۲۰

ثبت‌نام در المپياد دانش‌آموزي نانو، که در ارديبهشت ماه سال ۹۸ برگزار مي‌شود، تا ۲۲ اسفند ماه جاري ادامه دارد.
المپياد دانش‌آموزي علوم و فناوري نانو، رقابتي است که به طور همزمان به صورت تيوري و عملي، که همه مباحث اصلي مطرح در علوم و فناوري نانو را در برمي‌گيرد، دانش‌آموزان را مورد ارزيابي قرار مي‌دهد. تا کنون ۹ دوره المپياد دانش‌آموزي نانو در کشور برگزار شده است.
اين رقابت در دو مرحله به صورت برگزاري يک آزمون تيوري در سطح کشور و، در مرحله دوم، برگزاري يک اردوي علمي براي برگزيدگان مرحله اول برگزار مي‌شود و برگزيدگان نهايي، با توجه به آزمون‌هاي مرحله دوم معرفي خواهند شد.
گفتني است که شناسايي استعدادهاي برتر دانش‌آموزي، کمک به پايدارسازي جريان تربيت نيروي انساني در زمينه فناوري نانو و کمک به پيشتازي جمهوري اسلامي ايران در آموزش پايه نانو، از جمله اهداف اين رقابت علمي در حوزه نانو است.
ضمناً المپياد دانش‌آموزي نانو، امسال براي اولين بار با همکاري و نظارت مرکز ملي پرورش استعدادهاي درخشان و دانش‌پژوهان برگزار مي‌شود.
لازم به يادآوري است که دانش‌آموزان علاقه‌مند به شرکت در اين رقابت، که تاکنون موفق به ثبت‌نام در اين دوره از المپياد نانو نشده‌اند، مي‌توانند تا ۲۲ اسفند ماه با مراجعه به سامانه ثبت‌نام باشگاه نانو به نشاني: www.nanoclub.ir  نسبت به ثبت‌نام خود در اين دوره از المپياد اقدام کنند. ضمناً ثبت‌نام به دو صورت انفرادي و گروهي (از سوي نهادهاي ترويجي) انجام مي‌شود.
مرحله اول المپياد دانش‌آموزي نانو، ارديبهشت ۱۳۹۸ به ‌صورت همزمان در سراسر کشور و در قالب يک آزمون کتبي با سؤالات تستي انجام مي‌شود و مرحله دوم اين المپياد نيز در قالب يک آزمون کتبي، تيرماه ۱۳۹۸ برگزار خواهد شد. مرحله سوم اين المپياد نيز با حضور افرادي که موفق به کسب حدنصاب نمره مرحله دوم شوند، در قالب يک اردوي علمي، آموزشي و رقابتي، در دهه اول شهريور ماه ۱۳۹۸ برگزار خواهد شد.
لازم به ياد آوري است که دانش‌آموزان پايه‌هاي نهم، دهم و يازدهم و پيش‌دانشگاهي، مجاز به شرکت در آزمون مرحله اول المپياد دانش‌آموزي نانو هستند. در اين مرحله، سؤالات به صورت تستي چهار گزينه‌اي است و براي پاسخ‌هاي غلط، نمره منفي نيز در نظر گرفته شده است.
آزمون مرحله دوم اين المپياد نيز شامل ۲۰ سؤال تستي و ۴ سؤال تشريحي و در محورهاي نانو فيزيک، نانو شيمي، نانو زيست‌فناوري و شبيه‌سازي است. ضمناً محتواي سؤالات در اين چهار محور را مباحث مباني نانو، روش‌هاي سنتز، روش‌هاي مشخصه‌يابي و کاربردهاي فناوري نانو تشکيل مي‌دهد.
گفتني است که مرحله عملي المپياد دانش‌آموزي علوم و فناوري نانو، در تابستان هر سال در قالب يک اردوي عملي ـ آموزشي ۱۰ تا ۱۵ روزه براي برگزيدگان کشوري در يک مرکز معتبر علمي ـ پژوهشي برگزار مي‌شود. در اين مرحله، دانش‌آموزان، ضمن فراگيري روش‌هاي ساخت و کاربرد نانو مواد در آزمايشگاه و شرکت در کارگاه‌هاي شبيه‌سازي نانو، از مراکز فعال کشور در حوزه فناوري نانو نيز بازديد مي‌کنند و در پايان، دانش‌آموزان براي کسب مدال طلا، نقره و برنز، در يک آزمون با هم به رقابت مي‌پردازند.

گفتني است که آزمون اين مرحله، در دو بخش سؤالات کتبي و ارايه دستاوردهاي علمي، در قالب مقاله علمي و ارايه شفاهي، با حضور داوران متخصص علوم و فناوري نانو برگزار مي‌شود

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به هفته نامه خبری و اطلاع رسانی پیک سنجش وابسته به سازمان سنجش آموزش کشور می باشد.