شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸
اخبار: دانشگاه آزاد اسلامي اعلام کرد:

جزييات تبديل شيوه تحصيل دانشجويان مقطع کارشناسي‌ارشد به «آموزش محور»

۱۳۹۸/۱۱/۲۱

جزييات تبديل شيوه تحصيل دانشجويان مقطع کارشناسي‌ارشد دانشگاه آزاد اسلامي از «آموزشي - پژوهشي» به «آموزش محور»، اعلام شد.
حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر عبدالحسين خسروپناه، معاون علوم انساني و هنر، و دکتر جواد علمايي، معاون علوم، مهندسي و کشاورزي دانشگاه آزاد اسلامي، «دستورالعمل تبديل شيوه تحصيل دانشجويان مقطع کارشناسي‌ارشد دانشگاه آزاد اسلامي از آموزشي - پژوهشي به آموزشي» را به رؤساي استان ها، واحدها، مراکز آموزشي و معاون آموزش‌هاي عمومي و مهارتي (سما) ابلاغ کردند.
اين دستورالعمل، با هدف حفظ کيفيت آموزشي براي دانشجويان تمام ورودي‌ها و براساس ضوابط آموزشي، قابل اجراست.
براساس بندهاي اين دستورالعمل، شرط بررسي درخواست دانشجو اين است که دانشجو تمام واحدهاي آموزشي (شامل: واحدهاي جبراني، اصلي، انتخابي و تخصصي) را با کسب حداقل ميانگين ۱۴ گذرانده و وظايف آموزشي خود را، وفق مقررات آموزشي دانشگاه، تا زمان ارايه تقاضا انجام داده و هيچ گونه منع آموزشي نداشته باشد.
در اين دستورالعمل آمده است: دانشجو، در ترمي که انتخاب واحد پايان‌نامه را انجام مي‌دهد، چنانچه پس از گذشت شش ماه (يک ترم تحصيلي) نتواند مراحل اجراي فرآيند پايان‌نامه را به اتمام برساند، و در صورت تاييد استاد راهنما مبني بر عدم توانايي دانشجو در انجام پايان‌نامه، در ترم بعدي مي‌تواند به جاي پايان‌نامه، شش واحد درسي را انتخاب کند.
چنانچه دانشجو نسبت به اخذ پايان‌نامه اقدام کند و با تقاضاي کتبي وي براي تعيين موضوع و استاد راهنما، گروه تخصصي در همان ترم تحصيلي نتواند نسبت به تعيين استاد راهنما براي دانشجو اقدام کند، در صورت تقاضاي کتبي وي مبني بر تغيير از شيوه آموزشي - پژوهشي به آموزشي و تاييد گروه تخصصي و شوراي پژوهشي واحد/دانشکده، دانشجو مي‌تواند به روش آموزش‌محور، شش واحد درسي را به جاي پايان‌نامه در همان ترم انتخاب کند.
براساس بندهاي اين دستورالعمل، تغيير شيوه از آموزشي - پژوهشي به آموزشي و بازگشت آن در طول مدت تحصيل، فقط براي يک بار، در صورت تصويب مراجع ذي‌صلاح، امکان‌پذير است و تاريخ فارغ‌التحصيلي، براساس آخرين نيمسال تحصيلي دانشجو و طبق تقويم مصوب آموزشي دانشگاه تعيين خواهد شد.

ضمناً دانش‌آموختگاني که براساس اين شيوه‌نامه فارغ‌التحصيل مي‌شوند، در مدارک تحصيلي آنها عنوان شيوه «آموزش‌محور» قيد خواهد شد و از امتيازات دانش‌آموختگان آموزشي - پژوهشي بهره‌مند نخواهند شد. 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به هفته نامه خبری و اطلاع رسانی پیک سنجش وابسته به سازمان سنجش آموزش کشور می باشد.